Στην «έδρα» της Juventus

Έναν χρόνο συμπλήρωσε η συνεργασία της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Juventus Soccer Schools (JSS) με το Κολλέγιο Ανατόλια. Το πρόγραμμα ξεκίνησε στις 17 Σεπτεμβρίου του 2012 και χαρακτηρίστηκε από τη μεγάλη συμμετοχή μαθητών από το Κολλέγιο Ανατόλια και άλλα σχολεία της Θεσσαλονίκης. Κατά τη διάρκεια της πρώτης χρονιάς λειτουργίας της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου στο Κολλέγιο Ανατόλια πραγματοποιήθηκαν περισσότερες από 250 προπονήσεις, ενώ δόθηκαν συνολικά 150 αγώνες.

Το πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2012-2013 ολοκληρώθηκε με ένα πενθήμερο ταξίδι στο Τορίνο, από τις 9 έως τις 13 Μαΐου. Συνολικά 35 μαθητές που συμμετείχαν στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου, συνοδευόμενοι από γονείς και προπονητές επισκέφθηκαν τη θρυλική έδρα της Juventus, της μεγάλης «κυρίας» του ιταλικού και παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Οι μικροί αθλητές, αφού χωρίστηκαν ανά ηλικίες σε τρία γκρουπ, προπονήθηκαν από προπονητές του τεχνικού επιτελείου των ακαδημιών της Juventus και έδωσαν φιλικούς αγώνες με τις ομάδες των ακαδημιών της Juventus και της ακαδημίας San Fransesco Venaria. Επίσης, παρακολούθησαν τον εντός έδρας αγώνα της αντρικής ομάδας εναντίον της Cagliari, καθώς και τη φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την Juventus.

Trip to Torino, Juventus